שוויון בנישואים: הרשות לחתונת זהות וחתונת רישום לכל אזרח ואזרחית

408
שוויון בנישואים: הרשות לחתונת זהות וחתונת רישום לכל אזרח ואזרחית
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
רוצה חתונה יהודית? חתונה שמאפשרת לך לבטא את זהותך באופן מלא כמו שהיית רוצה? לרשותך רבנים ורבות
חילונים הומניסטים שיערכו לך חתונה כלבבך.
במאמר זה נשאל, מה ההבדל בין חתונה אזרחית וחתונה חילונית יהודית?
חתונה אזרחית היא פעולה רשמית שמטרתה רישום שני יחידים/ות ("סינגלים") כזוג נשוי.

חתונה חילונית היא חתונת זהות. מטרתה לחגוג את בחירתך החופשית בבן/בת הזוג שלך, במסגרת התרבות היהודית.
כלומר, חתונה אזרחית נועדה לצרכי רישום ושינוי מעמד משפטי, חתונה חילונית נועדה לציין ולחגוג את בחירתך במסגרת התרבות היהודית. בחתונה שכזו תוכלו לספר את סיפור אהבתכם, להתחייב משמעותית בפני קהל המוזמנים שלכם, ולבחור סמלים ומנהגים מהתרבות היהודית הרלוונטיים לכם. תוכלו להתבונן בתיבת האוצר של התרבות היהודית הכוללת מנהגים, מסורות, שירים, וכתבים עתיקים וחדשים, ולבחור מה מתאים לך.

ביחד עם הרב/ה שלכם, את/ה עם בן/בת הזוג שלך, נוכל לחשוף אוצרות אלה ולרקום מהם טקס יהודי, שבו לזהות שלך יהיה מקום מכובד, מרגש ומשמעותי. ביחס להשלכות המשפטיות נשמח לקשר ביניכם לבין שותפינו בארגון הוותיק והמנוסה משפחה חדשה, להנפקת תעודת זוגיות המוכרת ע"י יותר ויותר מוסדות ציבור ורשויות. 
נעמיק מעט יותר באבחנה בין חתונה אזרחית, מה שאנו מכנים "חתונת רישום", לבין חתונה חילונית, אותה אנו מכנים "חתונת זהות"

מה בעצם קורה בחתונה, המשלבת מהלך "רישום" ו"חגיגת זהות"?

בחתונה כזו משתנה המעמד האישי מ"יחיד/ה" ("סינגל") לנשוי/אה באופן רשמי באמצעות "רישום" ולכן קראנו לזה "חתונת רישום". כמו כן נוצרת הזדמנות לציון משמעותי וחגיגי של סיפור האהבה שלכם, באופן שבו תוכלו לבטא את הערכים והמחויבות ההדדית שלכם, בשילוב סמלים זהותיים תרבותיים. בחרנו לכן, לכנות מרכיבים אלה "חתונת זהות". 

הפיכתכם לזוג נשוי רשמית וזהותית, הוא למעשה שינוי משמעותי משלוש בחינות עיקריות: 
הראשונה ואולי העיקרית היא, המשמעות האישית, הערכית, הרגשית והזהותית של ההתקשרות הזוגית. 
השנייה היא המשמעות המשפחתית הקהילתית והחברתית: החתונה נערכת בפני קהילתכם, אתם חלק מחברה ותרבות, גדלתם בה כיחידים ועכשיו תחשבו בה גם לזוג.

זוג שהתחייב הדדית אחד לשני/ה אבל בחר לעשות זאת במעמד קהילתי, כדי להעצים את השמחה של כולם וכדי שקהילתו תכיר בו כזוג.
הבחינה השלישית היא הרשמית-משפטית-ציבורית. מעמד ה"נשוי/אה" הוא כידוע בעל השלכות משפטיות מבחינה כלכלית ומשפחתית. 

שלושת המימדים האלה מקבלים ביטוי באפשרויות החתונה הקיימות במדינות דמוקרטיות רבות, ברובן מתאפשרת חתונת רישום וחתונת זהות. חתונת הרישום אחידה וחתונת הזהות ניתנת לבחירה והתאמה לרצון הזוג, כלומר, ברוב המדינות הדמוקרטיות יש חופש נישואים.
 
המדינה מאפשרת לכל אזרחיה חתונה אזרחית בה בני הזוג "נרשמים" כנשואים ע"י עורך הטקס ה"רשמי" מטעם המדינה, ע"פ תבחינים וחוקים המקובלים בה כגון: גיל הנישואים החוקי, מונוגמיה, איסור נישואי עריות. הרישום קובע מעמד משפטי חדש: בני הזוג הופכים מרווק/ה, אלמן/ה, גרוש/ה לנשוי/אה. ברוב המדינות הדמוקרטיות חתונת הרישום אפשרית גם לזוגות להט"בים, לפי אותם הכללים. (נכון לשנת 2019, 28 המדינות הבאות מתירות נישואים של בני אותו המין: אורוגוואי, אוסטריה, אוסטרליה, איסלנד, אירלנד, אקוודור, ארגנטינה, ארצות הברית, בלגיה, ברזיל, גרינלנד, גרמניה, דנמרק, דרום אפריקה, הולנד, הממלכה המאוחדת, טאיוואן, לוקסמבורג, מלטה, נורווגיה, ניו זילנד, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צרפת, קולומביה, קנדה, שוודיה).

בנוסף, במדינות דמוקרטיות אלו בני הזוג יכולים לערוך "חתונת זהות", בבחירה חופשית: לבחור בטקס נישואים בעל אופי רוחני, דתי או חילוני, בהתאם לאמונותיהם, ערכיהם ואורח חייהם.      

בישראל המעמד האישי מוסדר ע"פ דין דתי בלבד. אין אפשרות להפריד בין חתונה אזרחית רישומית לבין חתונת תרבות וזהות. בישראל נכפית על כלל האזרחים "חבילת חתונה" רשמית ודתית. אם את יהודיה או יהודי המדינה תסכים לשנות את המעמד שלכם מרווק לנשוי, רק בתנאי שתתחתן ברבנות הראשית האורתודוקסית, גם אם את/ה לא דתי/ה.
 
זוהי כפיה, משום שעבור א/נשים רבים החתונה הרבנית האורתודוקסית אינה משקפת את זהותם כלל וכלל, וחמור מכך עבור זוגות רבים, להט"בים בכללם, חתונת ה"רישום-זהות" האחידה, מדירה אותם מתוקף הלכות חסרות רלוונטיות וחסרות צדק, בוודאי במונחי כבוד האדם וחירותו, חופש הבחירה וזכויות האזרח שעבורנו מובנות מאליהן.   

האיחוד הישראלי בין חתונת רישום וחתונת זהות, מקשה להבחין כי למעשה קיימות בתרבות היהודית מגוון אפשרויות לחתונת זהות. אחת מהן היא החתונה היהודית-חילונית-הומניסטית. היא נותנת מענה לא/נשים הרוצים לבטא זהותם האישית ולא מסתפקים ברישום אדמיניסטרטיבי. 

מה מייחד חתונת זהות חילונית?
 
באופן מהותי, היא מתבססת על ערכים הומניסטים חילונים בביטוים היהודי. לכן ערך כבוד האדם והשוויון מחייב אותנו לקבל באופן מוחלט גם נישואים של בני ובנות אותו המין ולראות את השייכות השוויונית הברורה שלהם/ן לחברה הישראלית. שני חתנים או שתי כלות מקימים יחידה זוגית ומשפחתית חדשה, חוגגים את אהבתם ומחויבותם וזו בהחלט סיבה למסיבה ולטקס משמעותי. השוויון יתבטא כמובן בטקס עצמו, בין בני או בנות הזוג, במתן הזדמנות שווה למחויבות הדדית. בנוסף, ערך הריבונות וחופש הבחירה, יתבטא בייחודיות הזוגית והלהט"בית בתוך טקס החתונה המדבר "ישראליות יהודית". 

עד כה ערכנו אלפי טקסי חתונה חילונים יהודים בישראל. מזה שנים רבות אנו נמצאים בשותפות אמיצה עם זוגות שבחרו בנו לערוך את טקס הנישואים שלהם/ן. למענם/ן ולמען זוגות רבים בעתיד, נציע כאן את החזון שלנו לחתונה הישראלית, שיבטא חלום של חופש בנישואים. 

יום יבוא וכל בן/בת אדם ת/יוכל לבחור את הדרך להינשא בהליך אחיד שוויוני, כאשר הסמכות לרישום נישואין תהיה במשרד המשפטים, ולא במשרד לענייני דתות, משום שהסמכות למנות רשמי נישואין היא אזרחית ולא דתית. רק חתונה אזרחית שוויונית בפני החוק ללא הבדל דת, לאום, גזע ונטייה מינית, תבטיח את חופש הבחירה וזכות האדם והאזרח הבסיסית של כל אחד ואחת מאיתנו.

האופי הרוחני-טקסי של מסיבת החתונה אינו מעניינה של המדינה. כבר היום תוכלו לציין ולחגוג את סיפור אהבתכם והתחייבותכם לעתיד משותף בחתונה יהודית חילונית הומניסטית.
0 תגובות