חתונה יהודית חילונית שווה, חוגגים בגאווה!

384
חתונה יהודית חילונית הומניסטית כזו שבה תוכלו להיות חופשיים לומר ולבטא את מי שאתם, את אהבתכם ואת גאוותכם
חתונה יהודית חילונית שווה, חוגגים בגאווה!
מאת: הרבה סיון מס
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
יש לי חלום שחלקו כבר התגשם, או כמו שאומרים אצלינו "שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה", כי את ואת קוראות את זה, ואתה ואתה או בעצם כולכם, תיקחו חלק במהפכה החברתית הישראלית החדשה: החופש להתחתן בישראל כרצונך ובגאווה!
 
חתונה יהודית מחוץ לרבנות עם רב או רבה מ"יהדות חילונית". עשרות אלפי זוגות כבר התחתנו מחוץ לרבנות כי רצו להתחתן באופן שמתאים להם, הם חלק מהמהפכה, ואנו קוראים לתופעה המבורכת הזו: חתונה יהודית ביושרה ובגאווה.

זוגות גאים וזוגות סטרייטים רוצים "חתונה ביושרה". חתונה שמאפשרת ביטוי חגיגי והולם לערכים ולהשקפת עולם. טקס נישואים שהוא "חתונה ביושרה" הוא ללא התחפשות וללא העמדת פנים. מה שיש בטקס החתונה הגאה ביושרה, הוא הלימה, או מתאם מדוייק, בין ערכים ואופן ביטויים.

דוגמא לערך שבוודאי חשוב לכם/ן ביותר הוא שוויון. מאחר ואתם ואנחנו  מאמינים בשוויון הרי נסכים כי לכל אחת ואחד מותר להתחתן עם מי שהם רוצים ובדרך שהם בוחרים. אני מאמינה שנסכים  שההבטחות לעתיד משותף יאמרו באופן שוויוני והדדי. אלו הדרכים בהם נבטא שוויון, שהוא הערך בו אתם ואני מאמינים.

לא במקרה אני מזכירה את המילה "מאמינים". ישנם א/נשים רבים בחברה הישראלית, ובכללם לא מעט חילונים, שחושבים כי אדם חילוני הוא אדם "לא מאמין" ומתוך כך הוא או היא אינם חיים חיים יהודיים בכלל: לא בשבת, לא בחג ובוודאי לא כשהוא מקיים חתונה חילונית. הרשו לי לחדש לכם ולכן: אנחנו, החילונים א/נשים מאמינים והיהדות שלנו בהחלט מחוברת לתרבות, למסורת ולמורשת היהודית והישראלית.

אמונה פירושה הערכה של ערכים ו/או דרכי חיים מסוימות ככאלו שראוי לחיות לאורם וביכולתם להיטיב את איכות חיינו האנושיים. אתם ואתן, שבחרתם להתחתן, מבטאים דרך הטקס את אמונתכן/ם באהבה כערך משמעותי בחייכן/ם. מתוך האמונה באהבה אתם רוצים, ובצדק, לחגוג אותה!
 
כנראה שאתם/ן גם מאמינים בערך החופש כמקדם את החיים הטובים, כי חופש הבחירה שלכם לחיות באופן מלא את נטייתכם/ן המינית ולא להיות מופלה לרעה בדבר מהותי לאיכות החיים שלכם/ן, כמו לשלי.  בנוסף, אתם ואתן  מאמינים שעתידכם/ן המשותף יכול להיות טוב, מספק ומאושר, משום שאחרת לא הייתם מתחתנים/ות, ולא הייתם בוחרים להצהיר בפני קהילת המוזמנים/ות שלכם את הבטחותיכן/ם זה לזה וזו לזו.

אחת האמונות שלנו היא בדבר המשמעות העמוקה של החיבור לתרבות היהודית, שמאז ומתמיד הייתה רבגונית, מחדשת ויוצרת. אנו אוחזים ואוחזות באוצרות תרבותיים רבים.
 
אם בברכות נישואים מדובר, אולי תבחרו לכתוב ברכה המשלבת פסוק מתוך שירת אהבה יהודית עתיקה, מרגשת ויפיפיה שנכתבה בעברית כנראה לפני אלפי שנים ומצויה בתנ"ך בספר "שיר השירים", בשילוב אזכור משירה ישראלית בת זממנו.
 
כך כתב אחד הזוגות יחד עם אחת הרבות החילונית שערכה עבורם את טקס החתונה שלהם: "נתתם יד, ואנחנו, הקהל, משפחה וחברים כמשפחה/ עוד נזכור את הברית שהכרזתם/, את החלק הטוב מכל מה שאמרתם/ ויתקיים בכם הכתוב בשיר האהבה הגדול מכל הזמנים/ שבו כבר אז לפני אלפי שנים/ ידעו לאהוב בעברית מלכים ורועים/ והוא כמובן שיר השירים/ ובו נאמר ”מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה". (חתונה חילונית ישראל 2017)

לאורך ההיסטוריה היהודית יהודים כתבו ברכות, ועשו בחירות ולא אקראיות. הם ביררו לעצמם במה הם מאמינים ויצרו טקסים, ברכות, איחולים ועוד שהלמו את האמונות שלהם. לדוגמא, היו שבחרו להדגיש את אמונתם ב"שמחה", כלומר בחשיבות העליונה של הצורך לשמח את החתן והכלה ולכן טענו ש: "מצוה גדולה לשמח חתן וכלה ולרקוד בפניהם, ושכר המצוה גדול מאד. [חופה וקיד' עמ' רנ"ח] היו שבחרו לברך את הזוג בחיי שותפות, כבוד ואהבה.
 
וכך יצר זוג יחד עם והרב שלהם את הברכה השביעית שסיכמה את טקס החתונה שלהם. …"הברכה האחרונה ב7 הברכות היא ברכת האושר הכתובה זוגות-זוגות, צמדים - צמדים/ אפשר ללמוד מכך, כי האושר צפון בַּיַּחַד, בשותפות זו עם זה/ החתן שמח עם החתן/ אין הם שמחים כיישות אחת/ כי אם האחד עם השני/ שהרי יופיה של זוגיות מתגלה/ כאשר כל אחד מבני הזוג יש לו ייחוד ומשמעות משל עצמו …" (טקס חתונה חילוני גאה, ישראל 2014)

את או אתה יכולים לבחור מתוך "תיבת האוצר של התרבות היהודית". תוכלו ללמוד באמצעותה על העבר ולחדש בהווה. תוכלו לנסח יחד עם הרב את הטקס שיהלום את שאיפתכם לחיים טובים, אמונתכם באחריותכם לחייכם, ובערכים של חירות וצדק, שוויון וכבוד האדם. הטקס יהיה כזה שבקלות תוכלו לומר במה אתם מאמינים ולעשות מה שאתם אומרים.

במה את מאמינה? במה אתה מאמין? מה חשוב לך? ספרו לנו והמשיאות והמשיאים שלנו יסייעו לכם ליצור את הטקס המרגש והמשמעותי שלכם. בטקס שלכם תרגישו גאים להיות בדיוק מי שאתם, ואנחנו נהיה גאים לעמוד שם לצידכם, לשמוח איתכם ולשמח את כל המוזמנים שלכם.
0 תגובות