איך לחגוג חתונה להט"בית דתית

278
קראתם את הכותרת ולא הבנתם איך היא הגיונית? צירוף המילים "דתי" ו"להט"ב" כנסו ותבינו
איך לחגוג חתונה להט
להשראה, טיפים ייחודיים והמלצות חמות עקבו אחרינו באינסטגרם!
קול חתן וקול חתן - איך לחגוג חתונה להטבית דתית

קראתם את הכותרת ולא הבנתם איך היא הגיונית? צירוף המילים "דתי" ו"להט"ב" הוא לא משהו ששומעים כל יום.
עד לשנים האחרונות הוא אף היה נשמע בלתי אפשרי. חיבור שלא נשמע הגיוני, אבל בהחלט עובד מצוין.
עבור זוגות להט"בים דתיים זה הדבר הטבעי. אהבה זו אהבה, לא משנה אם היא בין גבר לאישה, בין שני גברים או בין שתי נשים.

הקשיים וההשלכות של חתונה דתית גאה

להט"בים צריכים להתמודד עם הקשיים שהחברה מפילה עליהם כמו הקנטות, בריונות פיזית ובריונות ברשת וחוסר קבלה מהמשפחה והחברים, אבל כשאתה להט"ב דתי הקשיים רבים עוד יותר.
המשפחות הרבה פחות מקבלות ומודעות מאשר במשפחות חילוניות, ועל כן רבים נאלצים להתמודד לבד עם השינויים שהם עוברים והחווית שהם חווים במהלך השנים בין אם מדובר בחיוביות ובין אם שליליות. בנוסף על כך, יש פחות אנשים בקהילה שאיתם ניתן להזדהות, דבר שעלול ליצור בלבול ותחושת בדידות לא נעימה כלל וכלל.
optiontext
רבים מחברי המשפחה לא מקבלים את הקשר, ובמיוחד את הנישואים בין שני בני הזוג.
רבים מהם מעודדים את הזוג לסיים את הקשר ובטח ובטח שלא למסד אותו.
לא רק שמצב זה יכול ליצור תחושת בדידות, אלא גם יכול ליצור אצל האדם רגשות שליליים וחס וחלילה אף לעודד דיכאון וחרדות. כדי להימנע ממצבים כאלו יש להקיף את עצמכם באנשים שכן מקבלים אתכם ומעודדים אתכם לעשות את מה שאתם אוהבים, ואם מה שאתם אוהבים ורוצים זה להתחתן אחד עם השני, לכו על זה.
אל תתנו לרגשות שלכם להשפיע על משהו שאתם חפצים בו כבר תקופה ארוכה רק בגלל שמישהו אחר לא מקבל אתכם כפי שאתם.

חברים בקהילה הלהט"בית הדתית לא חושבים אפילו לחפש דרך דתית למסד את הקשר.
הם ממשיכים לקיים אורח חיים דתי, לשמור מצוות ולהישאר בעולם הדתי, ועם זאת ממשיכים לשמור על הרצונות האישיים שלהם שבמקרה זה סותרים את האמונה הדתית.
דבר זה יכול לגרום לבלבול גדול יותר, במיוחד כאשר אין סביבה תומכת שיכולה להכיל את האדם.

איך להתמודד עם הקשיים

כדאי להזמין לטקס רק את האנשים שאתם יודעים בוודאות שהם מקבלים אתכם ושהם ישמחו ביחד איתכם ביום המיוחל, לא רק כדי להימנע מאכזבות, אלא גם להימנע מחיכוכים שיכולים להתרחש עם אורחים שונים שיכולים לבוא במיוחד כדי לגרום לכם להרגיש רע.
אתם רוצים באירוע שלכם אנשים שיכבדו וישמחו איתכם, על כן כדאי להזמין את האנשים שיגיעו מתוך שמחה. 

חשוב לזכור כי לפעמים אנחנו מצפים מאנשים אחרים שיקבלו אותנו, אך אנו לא חושבים על כך שאנו גם צריכים לקבל אותם. אתם יכולים להיות הצד הבוגר של הסיפור הזה ולקבל את העובדה שלמשפחה או לחברים שלכם יש את המגבלות שלהם.
הבחירה שלהם הייתה לא להגיע אל האירוע שלכם ולשמוח בשמחתכם ואין זה אומר שאתם צריכים לסבול מחוסר התמיכה שלהם ולתת לזה להרוס את היום המושלם שלכם.

דבר נוסף שעליכם לזכור הוא שיש לכם מישהו שיודע בדיוק מה עובר עליכם ומתמודד עם אותם הדברים כמוכם, אם יותר ואם פחות - השותף העתידי שלכם לחיים. חשוב שתהיה לכם סביבה תומכת ובן הזוג שלכם הוא הבן אדם לדבר איתו על הדברים הללו, בין אם הוא עבר אותם בעצמו או לא.
מה שכן, אתם לא לבד בסירה הזו וזה דבר שחשוב מאוד לזכור כדי לא  ליפול אל תוך מערבולת הרגשות השליליים.

חופה דתית גאה

דתיים להט"בים רבים רוצים לשמור על הקונספט המסורתי והקונבנציונלי אורתודוקסי של חתונה.
הם רוצים להשאיר את היהדות והאמונה שלהם גם בטקס שמאחד אותם ביחד.
על כן, הם משאירים את רוב הדברים הקיימים בחתונות הטרוסקסואליות דתיות כמו בחופה ובברכות וישנו מעט את המילים למילים המתאימות עבורם.

הם משאירים את הברכות מתחת לחופה ואף את 7 הברכות הנאמרות בטקס הנישואין היהודי ומשנים את הנוסח כך שיתאים למאורע. למשל את המילה "כלה" יהפכו אוטומטית למילה "חתן" בחתונה של גברים.
הם רוצים ליצור טקס המשלב את הערכים האישיים והדתיים שלהם ביחד.

גם בחתונות של לסביות ניתן לשנות חלק מן התפילות כמו למשל בפסוק 'קול חתן וקול כלה'.
בנוסף תוכלו ליצור מודלים אלטרנטיביים של מסורות וברכות שונות נוספות בעזרת רבנים גיי-פרינדלי או אנשים שחיתנו כבר זוגות חד-מיניים דתיים בעבר.
optiontext
כמובן שאתם לא חייבים להתחתן בטקס כזה ויכולים להתחתן בדרך הנכונה עבורכם.
כל מה שחשוב לזכור הוא שעליכם לעשות את מה שאתם מרגישים שהוא נכון, ולא מה אחרים יגידו עליכם כי היום הזה הוא במיוחד עבורכם והוא ההזדמנות שלכם להראות שגם לכם מגיע וגם לכם יש את הזכות להתחתן עם האדם שאתם אוהבים.

השינויים בקהילה הדתית-להט"בית

בשנים האחרונות יש יותר מודעות לקהילה הלהט"בית בתוך החברה היהודית-דתית.
אם לפני מספר שנים לא היה אפילו הומו או לסבית אחת מחוץ לארון בחברה הדתית, היום ניתן לראות משפחות חד-מיניות דתיות רבות שחיות בקהילה והילדים שלהם אף משתייכים לזרם הדתי.
ארגונים להט"בים דתיים כמו בת-קול, חברותא ועוד דומים יכולים לעזור לכם להתמודד עם הלחצים שיכולים להופיע בעקבות החתונה.

זוגיות חד-מינית לא הוכרה מעולם כתא משפחתי חוקי ביהדות, אך ההבנה של תא משפחתי נכון על פי היהדות עבר שינוי קיצוני מאז שהוא הפך למונוגמי, ולכן להוסיף לו זוגיות מונוגמית חד-מינית הוא לא הצעד הכי גדול שיכול לקרות. מן הסתם ששינוי כזה לא יקרה ביום ולא נראה שינוי בעולם של ההלכה האורתדוקסית כבר מחר, אבל לאט לאט נדמה כי גם בתוך השיח הדתי דברים מתחילים להשתנות לטובה.

0 תגובות